Проект "Да променим живота си "
От 01.10.2007г. стартираме кампания “Да променим живота си” с подкрепата на Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа и Институт “Отворено общество” – София. Целта на кампанията е хората с увреждания да участват в развитието на местни политики в сферата на уврежданията, чрез застъпничество за въвеждане на схемата “Лична помощ” в гр. Бургас.
Схемата “Лична помощ” е асистентска услуга за компенсиране на дефицита при хора с трайни увреждания и допълва разнообразието от социални услуги в общността, като внася ново разбиране относно ролята на потребителя при ползване на схемата. Схемата се практикува в повечето европейски страни и e доказала своята ефективност като инструмент за овластяване на хората с увреждания /сами да вземат решения и да носят отговорност/ и като основна предпоставка за водене на независим и достоен живот.
За да бъде въведена тази схема на територията на Община Бургас (вече тя съществува законово в гр. София) ще се проведат информационни срещи с хората с увреждания за добрите практики в европейските страни в сферата на уврежданията и дейноста на схемата “Лична помощ” в някой от тях. Ще се направят сравнения между европейските и българските практики в тази област.
За създването на застъпнически умения сред групата на хората с увреждания сме избрали интерактивното обучение “Преодоляване на бариерите – обучение в застъпничество на групови интереси”. Целта на обучителния симулационен инструмент е да даде възможност на местните лобисти да вникнат и да усетят процеса на застъпничество за групови интереси, както и да развият необходимите знания и умения.
Предвидили сме срещи с представители на политическите сили по време на предизборната кампания, за да ги запознаем с работещата в Европа схема “Лична помощ”. Избрахме предизборната кампания, за да могат повече политици да разберат колко лично и обществено полезна е тази схема и е необходима част от местните политики за социално включване.
Ще проведем и срещи с представители на местната власт където хората с увреждания ще представят идеите си за въвеждане на схемата в Община Бургас. На тези срещи ще им бъде представен проект за наредба за въвеждането на схемата “Лична помощ”.
Партньори по проекта ни са:
Център за психологически изследвания – клон Бургас, Първична съюзна организация на слепите – Бургас, Сдружение “Център за независим живот” – София и юристи от Адвокатска колегия Бургас.
Очакваме и вашата подкрепа, за да могат хората с увреждания да извоюват правото си да водят независим и достоен живот!!!!
Както винаги, своевременно ще получавате информация за хода на дейностите.
Какво се случи при изпълнение на дейностите по проект
“Да променим живота си”
на Фондация “Достоен живот” – Бургас ?
“Да променим живота си” е проект, който цели активиране на хората с увреждания да участват в развитието на местните политики в сферата на уврежданията, чрез застъпничество за въвеждане на механизма “Лична помощ” в гр. Бургас.
Механизмът “Лична помощ” е предназначен за хора с тежки увреждания, затруднения в ежедневното обслужване и застрашени от настаняване в институции. “Лична помощ” се прилага в голяма част от европейските страни и е доказал своята ефективност като инструмент за овластяване на хората с увреждания /сами да вземат решения за това кой, кога и какво да прави за тях/ и като основна предпоставка за водене на независим и достоен живот. В България този тип подкрепа не се предлага (с изключение на София) и е алтернатива на досега предлаганите услуги в общността.
Реализацията на дейностите са описани по хронологичен ред.
ИНФОРМАЦИОННИ СРЕЩИ
Започнахме с провеждането на първата от предвидените 4 информационни срещи с хората с увреждания. Срещата се състоя в клуб на партньора ни от първична съюзна организация на слепите в гр. Бургас. На тази първа среща присъстващите се запознаха с целта и дейностите по проекта, законодателството в страната в сферата на асистентските услуги по националната програма “Асистенти на хората с увреждания” – услугата личен и социален асистент, както и новата услуга домашен помощник и социален асистент по Оперативната програма. Получиха информация за целите на отделните услуги, критериите за ползване от хора с увреждания и лицата, които могат да предоставят такава услуга. По време на представянето се получи оживена дискусия, в която хората споделиха, че никой от присъстващите не е могъл да се възползва от тези услуги. Причина е многото и разнообразни изисквания за включване в тези програми. Само един човек сподели, че за кратко е ползвал услугата “Личен асистент”, но след като се е върнал от лечение в чужбина са му спрели ползването на услугата. В последната част на срещата запознахме участниците какво представлява механизма “Лична помощ”. Как е организиран, какви са изискванията за ползване, кой я предоставя и финансира. Разговора бе още по-оживен, тъй като една част от хората бяха скептично настроени за въвеждането на този механизъм на територията на Община Бургас. Други заявиха, че това зависи от нашите настоятелни действия, както пред политиците на местно ниво, така и търсене на обществена подкрепа. На всички участници бе предоставен материала от темите на първата среща на хартия. По време на цялата среща хората бяха активни и споделяха мнение, което показва отношение към разглежданите теми.
На следващия ден проведохме следващата среща. На новопристигналите им бе раздаден материала от първата среща. Започнахме със съпоставяне на услугите по националната програма и механизма “Лична помощ”. Какви са целите, правото на избор на асистент от страна на хората с увреждания, колко човека могат да бъдат помощници и за колко време, какви са отношенията между потребител и помощник, каква е активността на хората с увреждания, какъв контрол се упражнява и какви отговорности се поемат. След това представяне се получи оживена дискусия, в която участие взеха всички присъстващи. Отново се откроиха две становища. Едното бе подкрепа за въвеждане на лична помощ, а другото бе, че това едва ли ще се случи, освен ако не е държавна програма. Всички бяха единодушни, че това е услугата от която се нуждаят хората с увреждания, защото следва индивидуалните потребности на всеки. Разговорите продължиха и по време на кафе-паузата и изразените мнения показваха, че участниците са се информирали добре по представените теми. В края на срещата им бе предоставена информация за законодателството в сферата на услугите от “Конвенцията за правата на хората с увреждания” и “Стандартни правила за равнопоставеност и равни шансове на хората с увреждания”. От това представяне участниците се запознаха с международните документи.
Третата среща се състоя през следващата седмица. Интереса към тези срещи бе голям. Показател за това бе и растящия брой на желаещите да присъстват. На “новите” отново им бе раздаден материал от предните две срещи, за да се запознаят с темите, които разглеждахме. В почивката подробно ги запознахме с механизма “Лична помощ” и отговорихме на техни въпроси свързани с нея. Темата на тази трета среща бе да се запознаят как работи лична помощ в няколко европейски страни – Швеция, Холандия, Великобритания и Ирландия, както и в САЩ, от където тръгва идеята за лична помощ. Представихме критериите на които трябва да отговарят потребителите, как се прави оценка на потребностите, кой финансира лична помощ, възможностите за ползване на помощници чрез агенции, чрез центрове или самостоятелно, както и друга информация за ползване на този механизъм в различните страни. В обсъждането на различните модели в тези страни се включиха всички участници. Общото мнение от това представяне бе, че всяка страна си е пригодила дейността на лична помощ според възможностите на страната и потребностите на ползвателите. Въпреки, че на следващата среща щеше да се обсъждат идеи за въвеждане на лична помощ на територията на община Бургас, темата бе подхваната от тази среща. Получиха се много предложения, които ще обсъдим на последната среща.
А тя се състоя на следващия ден. Отново се увеличи броя на желаещите да присъстват. В началото обобщихме казаното до сега, с което запознахме новопристигналите. Продължихме обсъждането, което започнахме на предната среща, на идеи за въвеждане на лична помощ на територията на община Бургас. Участниците споделяха много и различни идеи, но основен спор породи определянето на хората с увреждания, които да са потребители на тази услуга. Всички се обединихме около мнението, че на този етап няма да могат да се включат всички желаещи поради ограничението в средствата, които би могла да отдели общината. Спор предизвика и мнението роднини да бъдат помощници на хората с увреждания. Дискусията бе много оживена, като в края й се уговорихме с участниците да се срещнем след изборите и да обсъдим в подробности начина на прилагане на лична помощ. След кафе-паузата започнахме да обсъждаме как да протекат срещите с представителите на политическите партии и коалиции, участници в предизборната кампания за местна власт. Общото мнение бе да се говори само за решаване на проблемите на хората с увреждания, които са предпоставка за интеграция – достъпна архитектурна и околна среда, образование, трудова заетост, транспорт и др. Представихме на участниците изготвения от нас меморандум, който ще предложим на политическите партии и коалиции да го подпишат. Акцентът бе поставен върху зачитането и спазването на човешките права на хората с увреждания, чрез приемане на нормативни документи за тяхната интеграция, които гарантират осигуряването на пълноценно, ефективно и равнопоставено участие на хората с увреждания в живота на общината. Това са: въвеждане на механизма “Лична помощ” на територията на Община Бургас; изграждане на достъпна архитектурна и околна среда за хора с увреждания с конкретни срокове и средства; привеждане на градския транспорт в съответствие с изискванията за ползването му и от хора с увреждания; осигуряване на достъп на деца с увреждания до общообразователните училища и детски градини; трудова реализация на хората с увреждания на територията на Община Бургас. Освен това е задължително хората с увреждания да вземат участие при обсъждания и вземане на решения от местния парламент, които оказват влияние върху живота им чрез: създаване на Обществен съвет по проблемите на интеграцията на хората с увреждания и разкриване на работно място за координатор /сътрудник/ на местните политики в сферата на уврежданията така, че да се гарантира равнопоставеност на хората с увреждания във всички обществени сфери от компетентността на местната власт.
В заключение можем да кажем, че интереса към тези срещи бе много голям. Участниците се запознаха с добрите практики в Европа, които се отнасят до личната помощ. Това им позволи да предлагат идеи за въвеждане на този нов механизъм, съобразно нашите условия. Като се има предвид, че “Лична помощ” е нова практика, както по отношение на задължения и отговорности на самите ползватели, така и по отношение на местна политика, всеобщото мнение бе, че ще бъде от голяма полза за хората с увреждания и техните семейства. Тя дава възможност хората с увреждания да водят независим и достоен живот. До този извод стигнаха участниците в срещите, след като съпоставиха начина на живот на хората с увреждания в европейските страни и у нас. От сега предлаганите асистентски услуги (личен, социален асистент на МТСП) никой от присъстващите не е успял да се възползва по различни причини. Опасенията на участниците са, че и по “Оперативните програми” промените за ползване на социален асистент няма да доведат до желания резултат, а именно асистентска подкрепа за интеграция на хората с увреждания, адекватна на техните потребности.
ПРЕДИЗБОРНИ СРЕЩИ
Местните избори наближаваха и ние започнахме подготовка за срещите с представителите на политическите сили и коалиции, участници в изборите. Предвидихме пет срещи. Първата от тях се състоя на 12.10.2007г. с кандидатът за кмет и общински съветници от коалиция “Ваклин Стойновски за Бургас”. Срещата бе по тяхна инициатива и на нея присъстваха хора с увреждания, негови поддръжници и граждани. Въпреки кратката среща с кандидата за кмет успяхме да му представим меморандума, с който да се ангажира в последствие за адекватно решаване на проблемите, свързани с интеграцията на хората с увреждания в гр. Бургас. В последствие меморандума бе подписан със съгласие за подкрепа.
Следващите ни срещи протекоха в по-спокойна обстановка, защото бяха проведени в залата на другия ни партньор – Център за психологически изследвания – клон Бургас. На тези срещи представителите на политическите сили и коалиции представиха своите кандидати за кмет и общински съветници и своите виждания относно решаването на проблемите на хората с увреждания и участието им в обществения живот. Хората с увреждания споделиха проблемите свързани с интеграционния процес и представиха механизма “Лична помощ”. Участниците запознаха кандидатите за кмет и общински съветници с различията при ползване на този механизъм от досега предлаганите услуги по програми на МТСП. Беше обърнато внимание на основните проблеми свързани с осигуряване на достъпна архитектурна и околна среда, адаптиран градски транспорт за хора с увреждания, липсата на местна политика в сферата на образованието и трудовата заетост на хора с различни увреждания. Всички представители на политически сили и коалиции, кандидати за кмет и общински съветници, подписаха меморандума. Те изразиха съгласие, че хората с увреждания трябва да защитават правата си и в тяхно лице ще имаме подкрепа и съдействие, за да живеят с достойнство хората с увреждания в гр. Бургас. Срещите бяха в следната последователност:
16.10.2007г – с кандидатите за общински съветници от ПП “Средна европейска класа”. Меморандумът бе подписан от г-н Георги Манев, кандидат за общински съветник и водач на листа;
18.10.2007г. – с кандидатите за общински съветници от “Новото време”. Г-н Момчил Момчилов, кандидат за общински съветник и водач на листа, подписа меморандума. Тази среща бе отразена от местните печатни издания и телевизии.
22.10.2007г. - с кандидата за кмет и общински съветници от ПП “ГЕРБ”. Меморандумът бе подписан от г-н Димитър Николов, кандидат за кмет.
23.10.2007г. – с кандидатите за общински съветници от “Европейски демократичен път”. Меморандумът бе подписан от г-н Антонио Душепеев, кандидат за общински съветник.
При организиране на тези срещи имахме доста трудности, поради сгъстения график на кандидатите и запълнената им програма. С много усилия успяхме да ги организираме, като използвахме и лични контакти тези срещи да се състоят. Поради същите причини медиите не отразиха част от тези срещи. Общото впечатление, което оставиха кандидатите за местна власт у хората с увреждания бе, че са запознати с основните проблеми на хората с увреждания, тъй като са имали контакти с тях преди да се кандидатират. Всички кандидати за местна власт се ангажираха с това да се преразпредели общинския бюджет така, че да се заделят повече средства за механизми свързани с интеграционния процес. Както става в предизборно време не се дадоха конкретни обещания, но за сметка на това се изрази готовност за сътрудничество и подкрепа при въвеждането на механизма “Лична помощ” на територията на Община Бургас.
След този динамичен и изпълнен с напрежение месец, започнахме подготовка за провеждане на обучението “Преодоляване на бариерите”. Изборите минаха и сега остана най-важната и съществена част от проекта ни – застъпничество за въвеждане на механизма “Лична помощ”.
ОБУЧЕНИЕ “ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА БАРИЕРИТЕ”
Застъпничеството е една от формите за постигане на промяна. То дава възможност на хората да се обединят в името на общ интерес и да работят за промяна. С такава нагласа започнахме подготовката за обучението “Преодоляване на бариерите”. Обучението е разработено от TENS International (холандска консултанстка компания) за нуждите на Националния съвет на хората с увреждания – Холадия и се проведе от експерти на Сдружение “Център за независим живот” – София, което притежава правата за провеждане на обучението за територията на България. Проведохме го на 24 и 25.11.2007г. в хотел “Аква”. Това място е единственото в града, където има отлични условия за провеждане на такива мероприятия и е адаптирано за свободно предвижване на хора с различни увреждания. В обучението активно участие взеха 15 човека – хора с увреждания и доброволци. Благодарение на раздвижения формат на обучението, хората участвали в него освен, че се забавляваха с провеждането на заниманията, те усетиха и вникнаха в процеса на застъпничество. Разделени по трима на пет “острова”, участниците се научиха да извеждат личния проблем и да го включат в обществения. За да се стигне до там участниците определиха своите нужди и ресурси, избираха си сподвижници и застъпници, изградиха си стратегия за действие и представиха пред властите в “централата” своето виждане за промяна в политиката. Всичките тези действия се извършваха във вид на игра. Нито един участник не можеше да се “скатае”, защото всеки имаше задачи по които да работи индивидуално, а после и в група на “острова”. След всяка задача се провеждаше дискусия в която всички, без изключения, обосноваваха своите действия за постигане на определен резултат. Естествено имаше и погрешно избрани стратегии, но това бе и целта на това обучение – да се изпробват различни начини на поведение, за да се постигне желан резултат. Това направиха участниците в това обучение.
Всички, които участваха в двудневното обучение придобиха знания и умения, които ще им помогнат във воденето на застъпнически кампании за групови интереси. След този курс хората придобиха по-голяма самоувереност и капацитет, който ще им помогне при защита на правата на хората с увреждания. Следващите дейности по проект “Да променим живота си” изискваха придобитите нови знания и умения да бъдат приложени на практика. Последната сесия от това обучение /проследяваща/ ще се проведе между планираните срещи с представителите на местната власт.
ИЗДАТЕЛСКИ
Междувременно подготвяхме материалите за издаване на дипляна и обложката на CD и кутийка, където качихме информация от информационните срещи и обучението, предназначени за незрящи. Дипляната разпространявахме сред хората с увреждания, институции, граждани, медии и представители на местната власт. Вече получихме и първите обаждания по телефона за повече подробности за личната помощ от майки на деца с увреждания, хора с различни увреждания, които не са присъствали на срещите ни и др. Дисковете раздадохме на хората със зрителни увреждания, които присъстваха на информационните срещи и обучението. Изработихме тениски с надписи, които имат послание за въвеждане на лична помощ на територията на общината. Тези тениски разпространихме сред хората с увреждания, местната администрация и общински съветници. Така и обществеността бе запозната какво представлява лична помощ и защо е необходима на хората с увреждания. В сайта на организацията бе публикуван този доклад, което дава възможност на хората, които посещават сайта ни, да се запознаят с дейностите и резултатите от този проект.
СРЕЩИ
Решихме да проведем допълнителни срещи с по-активните хора с увреждания, на които да обсъдим правилата и начините за ползване на лична помощ, които да залегнат в проекта за наредба. Срещата се състоя в залата на партньора ни – Център за психологически изследвания. Предварително на всички бе изпратен списък с въпросите, които ще обсъждаме – кои хора с увреждания да могат да са ползватели на “лична помощ”, до кой да се подава заявлението за ползване, какви документи трябва да се представят, кой ще разглежда тези документи, кой и как ще извършва оценката на потребностите, как ще става разплащането на помощниците, кои могат да са помощници и др. Всички тези въпроси бяха важни, защото самите участници в тази среща ще са и потенциални ползватели на “лична помощ”, а и ще бъдат включени в проекта за наредба. Всеки от присъстващите имаше предложения по тези въпроси. Единодушно бе прието хората с 90% и над 90% с и без чужда помощ, както и деца с 50% и над 50% с намалена възможност за социална адаптация с и без чужда помощ, да могат да ползват “лична помощ”. Дискусията по този въпрос бе кратка, като се изразиха мнения, че има хора под тези проценти, които имат нужда от този тип подкрепа. Предвид на това, че механизма е нов и при добро администриране и достатъчно средства могат се включат и други хора. По другите въпроси също се стигна до решение, като всички не желаеха оценката на потребностите да минава през Дирекция “Социално подпомагане”, предвид неразбирането на социалните работници по отношение на интеграцията на хората с увреждания. Имаше продължителна дискусия за това дали да се сложи ограничение за броя на часове на месец и дали помощници могат да бъдат само роднини на хората с увреждания. Все пак стигнахме до решение – броя на часовете да е ограничен до 300 на месец. Проблеми срещнахме при решаване на другия въпрос, този с помощниците. Тъй като специализирания транспорт пристигна, за да прибере хората с увреждания, този въпрос го оставихме за втората ни среща. На нея продължихме с обсъждането на останалите въпроси и най-вече въпроса с помощниците. Наистина с много големи усилия успяхме да убедим останалите, че когато помощник ти е роднина човекът с увреждане не може да осъществява достатъчно контрол върху качеството на оказваната подкрепа. Финансовите средства ще влизат в семейството, но няма гаранция, че подкрепата ще е адекватна на потребностите на потребителя и ще се спазват договорените отношения. А основната цел на “Лична помощ” е човека с увреждане да контролира процеса, съобразно своите потребности и да се включи в обществения живот. Освен това има такава национална програма наречена “Личен асистент”, където основно роднини са асистенти на хората с увреждания. Крайното решение бе да се определи процент от общите часове на месец, в които хората с увреждания ще могат да наемат роднини за помощници. Интересен дебат се получи при обсъждане на въпроса как ще се изплаща възнаграждението на помощниците. Една от идеите бе хората с увреждания, ползватели на лична помощ да се сдружат и средствата да се превеждат на сметка на сдружението по партида на всеки от ползвателите. Другото предложение бе администриращата организация да изплаща възнагражденията на помощниците. Една част от хората бяха готови да участват в първото предложение, но останалите заявиха, че не са готови да поемат отговорностите, които предлага едно такова сдружаване. Като крайно решение се прие второто предложение. Така приключи и тази част от проекта ни.
Това, което ни направи силно впечатление от тези две срещи е, че хората вникнаха още повече в същността на механизма “лична помощ”. Всички имаха чувството на “законотворци”, с тази разлика, че те сами си изработваха правилата, които ще спазват и по които ще ползват интеграционния механизъм “лична помощ”. Въпреки активността им все още има песимистично настроени хора, които смятат, че този механизъм няма да заработи. Все още една част от хората с увреждания са пасивни, свикнали някой да им предостави нещо, без те самите да се борят за правата си. Позитивното е, че вече повече хора осъзнават правото си на достойно съществуване и знаят какво е необходимо да се случи, за да участват активно в процеса на интеграция.
ЮРИДИЧЕСКИ КОНСУЛТАЦИИ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА НАРЕДБА ЗА ЛИЧНА ПОМОЩ
От месец февруари започнахме консултации с юристи по изработване на наредбата за лична помощ. Използвахме опита на колеги от гр. София, които работиха по Наредба за “Асистент за независим живот”. Работихме с двама юристи, които ни помагаха в юридическите формулировки и в подреждане на текстовете в наредбата. При тези консултации срещнахме доста големи трудности при определяне на органа, който ще приема документите на кандидатите и ще дава оценка на потребностите на хората с увреждания. Оказа се, че в структурата на администрацията към заместник кмет по “Здравеопазване и социални дейности” в Община Бургас, има само една дирекция и три отдела към нея. Отделът, който се занимава със социалната дейност е “Специализирани заведения за социални услуги и социална координация”. Липсата на друг отдел, който да се занимава с интеграцията и социалното включване на хората с увреждания ни изправи пред дилема. Дали хората с увреждания да подават документи в този отдел, където ще се прави и оценката на потребностите или да настояваме да се създаде нов отдел, който да се занимава изцяло с интеграционните процеси и да администрира личната помощ? Междувременно на срещи с администрацията, по различни поводи, заедно с юристите настоявахме да се открие такъв отдел, като отправихме предложение до кмета и до общински съветници. На заседание на общинския съвет бе препоръчано на заместник кмета по “Здравеопазване и социални дейности” да създаде такава структура. Получихме уверение от кмета, че такъв отдел ще се създаде през следващата година, когато стартира и личната помощ. За сметка на това от общината ще назначат човек с увреждане в администрацията, което бе искане вписано в меморандума и подписано от новоизбрания кмет по време на предизборната кампания за местна власт. След поредица от срещи с юридическите консултанти наредбата за лична помощ бе готова в началото на април и бе представена на двама човека от общинския съвет, които поеха ангажимента да я предоставят на останалите общински съветници.
СРЕЩИ С МЕСТНАТА ВЛАСТ
Първата среща с общинските съветници се състоя в заседателната зала на общината. Там се провеждаше редовната среща на общинските съветници преди заседанието на общинския съвет. Представихме личната помощ, като механизъм за интеграция на хората с увреждания, как е организирана в други европейски държави, какво я различава от досега предлаганите услуги в общността и защо е необходимо да се въведе на местно ниво. Само малка част от съветниците се бяха запознали с изпратените им материали за личната помощ и наредбата. Те зададоха своите въпроси относно възможния брой ползватели на лична помощ, начините за администриране, необходимите средства и др. На всички въпроси им бе отговорено компетентно от наша страна. След това представяне се уговорихме да направим още една среща, като оставим време на останалите съветници да се запознаят с материалите за личната помощ, на която по-задълбочено да коментираме и самата наредба. Същите материали изпратихме и на кмета на града и на заместник кмет по “Здравеопазване и социални дейности”. Втората среща се състоя на същото място, като на нея присъства и кмета на Община Бургас. Обсъдихме предложението ни за наредба и отговорихме на зададените ни въпроси от страна на съветниците. Всички бяхме единодушни, че лична помощ може да стартира в началото на следващата година, тъй като в настоящия бюджет няма гласувани средства за това. Убедихме присъстващите колко полезна е личната помощ за хората с увреждания, които чрез нея ще получат адекватна подкрепа за независим и достоен живот. Получихме одобрение от всички за начинанието ни и ни увериха, че ще подкрепят наредбата за личната помощ при гласуване на сесия на Общинския съвет.
Единствената трудност, която срещнахме, бе липсата на достъпност в общината, което наложи преодоляването на стъпалата да се извършва с носене на инвалидните колички.
ОБУЧЕНИЕ “ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА БАРИЕРИТЕ” /проследяваща сесия/
Петата сесия /проследяваща/ от обучението “Преодоляване на бариерите” се състоя на 20.04.2008г. в хотел “Аква”. На нея присъстваха същите хора, които бяха и на първата част от това обучение, с изключение на двама по уважителни причини. За да проведем тази проследяваща сесия срещнахме трудности по отношение на наемане на зала. Причина бе липсата на свободна зала в х-л “Аква” /избрахме него защото само там е напълно достъпно за хора с различни увреждания/ за датите предложени ни от обучителите. След много разговори с обучителите и размествания все пак успяхме да се договорим за датата, като ползвахме по-малката зала. Сесията се състоеше в споделяне на нашите действия по застъпничество за лична помощ, а обучителя сподели срещнатите трудности при въвеждане на “асистент за независим живот” в София. Обсъдихме действията си и видяхме пропуските си в тези действия. От споделения опит разбрахме, че една от грешките, които сме допуснали е, че трябваше да настояваме за промяна в структурата на администрацията със създаване на нов отдел, който да отговаря за интеграцията на хората с увреждания и тогава да им предоставим проекта за наредба за личната помощ. Но това бе невъзможно предвид края на проекта, а промяна на структурата на администрацията може да стане само в началото на годината. Вече имаме уверение от страна на общината, че ще се създаде такъв отдел през следващата година. Този пропуск няма да окаже особено влияние върху крайната цел, която сме си поставили – въвеждане на “лична помощ” на територията на Община Бургас. Смятаме така защото имаме изцяло подкрепата на кмета, на голяма част от общинските съветници, организациите работещи по проблемите на хора с увреждания, самите хора с увреждания и медиите в града. Всички участници в сесията бяха единодушни, че проблеми ще има при стартирането на личната помощ в града, които ще трябва да ги отстраняваме, като използваме и опита на колегите ни от София.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Проект “Да променим живота си” бе истинско предизвикателство за нас, защото представяхме изцяло нов механизъм, който да съответства на потребностите на хората с увреждания при участие в обществения живот. Очевиден бе интереса на хората с увреждания и представителите на местната власт към механизма и волята този механизъм да се реализира на територията на Община Бургас е на лице. Въпреки срещнатите трудности и промени в първоначалните заложени действия, успяхме да мобилизираме хората с увреждания да участват активно във всеки един от процесите при реализиране на проекта – разпространяване на информация, застъпничество, създаване на правила за ползване на лична помощ, чрез наредба и т.н. С тези действия показахме, че хората с увреждания могат активно да участват при вземане на политически решения, които се отнасят до тяхната интеграция – адекватни на техните потребности. Показател за тази активност е участието на общо 82-ма човека в четирите информационните срещи, които повишиха своята информираност относно добрите практики, свързани с личната помощ; 92-ма се включиха в проведените четири срещи с кандидатите за кмет и общински съветници по време на предизборната кампания, като популяризираха ефективно работещия механизъм пред политиците, което бе първа стъпка за прилагането на лична помощ в града ни; 28 са хората, които участваха в обучението “Преодоляване на бариерите”, като придобиха нови знания и умения при провеждане на застъпнически кампании, което повиши техния капацитет за защита на правата си и 38 човека участваха при срещите за изработване на правила при ползване на механизма “Лична помощ”, което показва желанието личната помощ да е организирана по начин, който е достъпен и ефективен за хората с увреждания и на практика е участие в политическия процес при вземане на решения, свързани с интеграцията.
Крайният резултат от проект “Да променим живота си” е създадена наредба за личната помощ, която в скоро време ще бъде приета от общинския съвет. Обществеността е информирана за този нов механизъм за интеграция на хората с увреждания и имаме нейната и политическата подкрепа той да заработи в гр. Бургас. Тясното сътрудничество между организациите и самите хора с увреждания дава положителни резултати, когато има споделена визия за начините за отстояване и упражняване на човешките права на хората с увреждания. Въпреки края на проекта ние ще продължим да работим за стартиране на лична помощ, като подпомагаме процеса и активно съдействаме на администрацията за ефективно реализиране на лична помощ.
Това се случи през тези седем месеца, при реализацията на проект “Да променим живота си”, благодарение на финансовата подкрепа на Институт “Отворено общество” и Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа.
Благодарим на партньорите ни по проекта - Център за психологически изследвания – клон Бургас; Първична съюзна организация на слепите – Бургас; Център за независим живот – София и юристите от Адвокатска колегия – Бургас,които ни помогнаха при реализацията на нашите цели и оказаната подкрепа в защита на правото хората с увреждания да получават адекватана подрепа за достойно съществуване.
Ние продължаваме, а Вие ще ни подкрепите ли?
Добави в любими (281) | Цитирай статията на твоя сайт | Видяна от: 4930
Само регистрирани потребители могат да публикуват коментари. Моля регистрирайте се или влезте в сайта.. |