A+ | A- | Reset

Вход






Забравена парола

Facebook

Посетете ни във Фейсбук
 
Достъпна ли е Вашата сграда? Възползвайте се от нашите услуги за одит! Обадете ни се сега! Бъдете европейци!
ПРОЕКТ "ПРОБУЖДАНЕ" Печат Е-мейл
(0 гласа)
Автор Администратор   
31 декември 2004
Съдържание на статията
ПРОЕКТ "ПРОБУЖДАНЕ"
Страница 2
Страница 3
Страница 4
Страница 5

КАКВО НАПРАВИХМЕ ДО СЕГА?

(3-то тримесечие)


През месец юли успяхме да открием и да се срещнем с представител на железниците, който отговаря за инфраструктурата на гара Бургас. На предварителната среща го запознахме с нашите предложения за достъпност на ж.п. гара Бургас. Срещата се проведе пред сградата на Регионалното управление на ПЕПЖИ, тъй като ни бе обяснено, че решенията се вземат от Генералния директор на национална компания “Железопътна инфраструктура” – София. Представителя на Регионалното управление бе съгласен с нас, че е необходимо да се подобри достъпността до гаровия перон. Изработихме и изпратихме чрез Регионалното управление писмо до Генералния директор, в което изложихме нашите препоръки отностно достъпността. Очакваме отговор в скоро време.

През месеците юни и юли се проведе и курс по компютри в читалище “Св. Св. Кирил и Методий”, което е партньор по проект "Пробуждане". Курсът е част от Клуба по интереси. Той се провежда в това читалище, тъй като то  единствено в цял Бургас разполага с компютри с говорящ софтуер, изключително необходим за обучението на хора със зрителни проблеми. Обучителят бе със зрително увреждане, избран не случайно, понеже той единствено е запознат с работата на този софтуер. А и той най-добре може да предаде умения и знания на незрящите курсисти. Желаещите да участват в този курс бяха осем, но нямаше възможност да се обучават толкова много хора наведнъж. Участниците в първо ниво по компютърни умения бяха четирима души. Двама с нулево и двама с остатъчно зрение. В началото на обучението на курсистите им бе много трудно да възприемат непознатата материя, но с времето те придобиха увереност в своите възможности и се справяха все по-добре. Към средата на обучението водещият сподели, че по-голямата част от курсистите напредват добре, като се има предвид, че никога преди не са се занимавали с компютри. Изключителен интерес предизвика работата в интернет пространството. В края на курса всички бяха доволни от това което са научили и споделиха, че тези начални компютърни умения са основата за тяхното развитие. Сред групата имаше и бъдещи студенти, които осъзнаха, че компютрите могат да им бъдат изключително полезни в тяхното следване, а също така и изключително удобно средство за комуникация, създаване на контакти и намиране на информация в каквато и да е област. Водещият на групата им раздаде наръчник с основните и най-важни неща от тяхното обучение. Този курс по компютърни умения предизвика изключителен интерес у младите хора със зрителни увреждания и естествено желание да се запишат и за второ ниво. Надяваме се провеждането на второ ниво, което е планувано през месеците октомври и ноември да има същият успех.

            Проведе се и поредната среща на групата за взаимопомощ. Тя отново се състоя на открито – в Морската градина. В самото начало на сесията един от незрящите участници сподели, че е изработил меню на брайл и го предоставил на заведение в к-с “Меден рудник”. Всички заедно решихме към края на сесеята да посетим някое кафе в Морската градина и да им предложим да им изработим такова меню. Темата за обсъждане бе “Дискриминация”. Групата бе запозната с видовете дискриминация и със Закона за защита срещу дискриминацията. Всеки един от участниците споделяше ситуации в които се е чувствал дискриминиран. След това обстойно се коментираше ситуацията и се предлагаха начини за събиране на доказателства. Темата бе интересна за всички и изненадващо много бързо те започнаха да разпознават видовете дискриминация. Времето мина неусетно и оставащите 30 минути ги посветихме на кафе, бира и безалкохолно в близкото кафе. Групата отправи предложение до управителя за изработване на брайлово меню. Той с готовност прие и бе любезен да ни предостави едно, което да бъде направено. Постепенно групата започва да реализира идеите си и всички сме много доволни.

В поредният Клуб по интереси – стъклопис участваха осем човека с различни увреждания. Тъй като стъклописците се усъвършенстваха в техниката, те се справяха много по-бързо с поставените им задачи и измисляха различни проекти за формите и цветовете, които използват. Всички вече сами подготвят работните си места и участват в прибирането и почистването на материалите. Хората, сформирали групата по стъклопис, са задружни, общуват свободно и си помагат един на друг, когато има нужда от това. Сплотеността между тях ги кара да се търсят и извън това мероприятие, за да излизат от домовете си и да създават нови контакти. Всички ние сме много доволни от тези факти, тъй като това основно се доближава до целите, които сме си поставили в проект “Пробуждане”.

Дойде ред и на отпускарсия месец август. По програма следваше втората среща с представителите на ж.п. гара Бургас. Все още нямаме отговор от Генералния директор на железопътна инфраструктура – София. След наше запитване до Регионалното управление ни казаха, че през септември ще има заседание на Главно управление и тогава ще се разгледа нашето предложение за подобряване на достъпа до ж.п. гарата в града. Решихме да направим кампания за достъпността до гарата, тъй като мислим, че ще бъде полезно и можем да повлияем за да се случи промяна.

Проведе се поредната среща на групата за взаимопомощ. В нея взеха участие 12 човека с увреждания и един асистент. В началото на сесията част от участниците споделиха своите преживявания от екскурзията, на която бяха ходили. От разказите им стана ясно, че проблем им е създавало липсата на достатъчно асистенти, за да могат по-свободно да се придвижват. Затова темата на днешната дискусия бе – “Лични асистенти в Европа и България”. Един от участниците, който ползва тази услуга по програмата на МТСП, сподели с какви проблеми се сблъсква при реализиране на услугата. Групата бе запозната с действащата в Европа услуга Асистент за независим живот – нейната цел, финансиране, отговорности и ефект. След това групата съпостави двата модела /Европейски и Български/ и дълго коментира очевидните разлики и крайния резултат от предлаганите услуги. Всички бяха единодушни, че е необходимо да се въведе и друг модел за предлагане на тази услуга, за да могат хората с увреждания да имат право на избор. Отправиха се предложения за среща и разговор с общински съветници, които да подкрепят създаването на тази услуга. В края на сесията поговорихме и за започващите учебни занятия студенти. В групата има двама човека (един с физическо и един със зрително увреждане), които тази година кандидатстваха и бяха приети като редовни студенти. Всички сме на мнение, че групата се развива и това е очевидно.

В читалище "Св.св. Кирил и Методий" се проведе поредната среща по шахмат в Клуба по интереси. Водещи на срещата бяха Стефан Василев и Недялка Михалева. На сбирката присъстваха 6 човека. Трима със зрителни и трима с физически увреждания. Отново разположихме така участниците, че да могат да си помагат. След няколко партии участниците се размениха, така че на всеки незрящ да има незрящ партньор и следователно всеки зрящ да играе с зрящ противник. За следващата сбирка има предложение на зрящите участници да им се вържат очите и всички те да играят на брайлови шахове и да научат брайловата техника на игра. Това предложение бе предизвикателство за зрящите участници, които нямат нищо против да опитат и да почувстват как се чувства един незрящ когато играе шах. Срещата премина без проблеми и участниците споделиха, че очакват с голямо нетърпение следващото ни събиране.

През месец септември се проведе втората среща за подобряване на условията по придвижването на хора с увреждания с обществения транспорт. Целта бе да видив какво е направено след първата среща и какво ще се направи, за да могат хората с различни увреждания да използват пълноценно обществения транспорт. Отново имахме затруднения при намиране на достъпна зала за провеждането на тази среща. Отново Асоцияциа “Деметра” ни помогна, като промени своя график, за да можем ние да проведем тази среща. За нея бяхме поканили отговорни хора от общината и хора с увреждания. Както и очаквахме една част от политиците не дойдоха. Присъстваха трима – един общински съветник, директора на “Бургасбус” и директора на специализирания транспорт, както и осем човека с различни увреждания. Директора на “Бургасбус” сподели какво са направили досега. Пуснат е трети специализиран микробус, на по-новите автобуси се поставят устройства с които да се съобщават спирките, табелки за номера на автобуса са поставени и от страни. Очаква се до края на годината да се закупят 10 нови автобуси. Имат намерение да пуснат по основните линии адаптирани микробуси, които да обслужват не само хора с увреждания, а и други пътници. Така всеки човек с увреждане ще знае графика за движение на желаната линия. На предния страничен мигач на автобусите  ще се постави сигнализация за местоположението на първа врата, която ще ориентира незрящитите. Хората с увреждания зададоха множество въпроси към гостите и се улучи желаната дискусия. Срещата бе ползотворна и всички бяха доволни от отношението към проблема, но не и от темпа с който се променят нещата.

Започнахме и подготовката за провеждането на кампанията за достъпен обществен транспорт. Има известно забавяне от графика, тъй като искахме първо да проведем срещата.

Към края на месеца очакваме и отговор от Директора на “Железопътна инфраструктора” за осигуряване на лесен достъп до ж. п. гара – Бургас. 



 
< Предишна   Следваща >

Часът в момента е . . .

Вашето IP

13.59.87.145

Кой е тук?

В момента 4 госта онлайн

Времето

Бургас
---
Бургас °C | София °C | Пловдив °C | Варна °C | Горна Оряховица °C

valid xhtml? | valid CSS?

СДРУЖЕНИЕ "ДОСТОЕН ЖИВОТ" - БУРГАС