Проект “Аз съм млад и гласувам”
Фондацията се включи и в кампанията “Аз съм млад и гласувам”, която се проведе от 16.05.05. до 26.06.05г., като партньор на Асоциация “Равнопоставеност”
С цел да насърчи участието на парламентарните избори на 25 юни коалицията „Аз съм млад и гласувам”, съставена от пет национални мрежи от неправителствени организации, провежда национална, непартийна, образователна и насърчителна програма. Млади български звезди доброволно отделиха от своето време, за да подкрепят провежданата от коалицията медийна кампания на национално ниво, а неправителствените организации провеждат на местно ниво мероприятия, целящи да информират младите гласоподаватели и гласуващите за първи път за техните права и за изборите, които могат да направят на тези избори.
Неправителствените организации от коалицията „Аз съм млад и гласувам” провеждат мероприятия в около двадесет града в цялата страна.
Проект “ИнВалидни, но с Валидни гласове” е част от кампанията “Аз съм млад и гласувам” и бе реализиран от: Национална асоциация „Равнопоставеност“ – София, Фондация “Достоен живот” – Бургас, Сдружение “Асоциация на родители на деца с церебрална парализа и деца с вродени, придобити и наследствени увреждания” –Варна, Сдружение “Достоен живот” – Видин и Фондация “Живот без прегради” – София.
Целта на проекта бе да се повиши избирателната активност сред хората с увреждания, чрез осигуряване на архитектурна достъпност.
Дейностите, които реализирахме бяха:
1. Подбор на доброволци и на хора с увреждания
Чрез лични контакти и интернет издирихме няколко млади хора, предимно студенти от специалност „Социални дейности”, задочно обучение, които имат желание да се включат в дейностите по проект „ИнВалидни, но с валидни гласове”. Срещнахме се с инспектор от социални дейности към Бургаски свободен университет, който се съгласи да ни съдейства при търсенето и намирането на доброволци по проекта. Също така, млади хора с увреждания, които са студенти във ВХТИ „Асен Златаров”, и са членове на фондацията, използваха лични контакти, за да издирят и убедят свои състуденти да се включат в кампанията „Аз съм млад и гласувам”.
Уговорихме зала за провеждане на срещата с доброволците, на която среща предстои да ги запознаем по-обстойно с предстоящите дейности по проекта.
Чрез лични контакти с местни организации на и за хора с увреждания направихме списък на млади хора с различни увреждания, които предстои да поканим на среща, за да ги запознаем с мерките по дъстъпността в избирателните секции, както и с основните насоки и изменения в Закона за избиране на народни представители.
Намерихме един студент с увреждане от Бургаски свободен университет, който също беше поканен да участва в предстоящата среща на фондацията и младите хора с увреждания от целевата група.
2. Писма до ЦИК, РИК и Областен управител на гр. Бургас
Изпратихме препоръчано писмо до Централна избирателна комисия, в което направихме конкретни препоръки за осигуряването на достъп до избирателните секции в цялата страна и с молба тези мерки да бъдат сведени до знанието на районни избирателни комисии (РИК) и секционни избирателни комисии (СИК).
Написахме писма до Районна избирателна комисия, както и до Областния управител на гр. Бургас, в които отправихме препоръки, относно необходимите мерки за осигуряване на достъпност до избирателните секции в града.
След направения одит на секциите за достъпност от доброволците и хора с увреждания, предадохме резултатите на Председателката на Районната избирателна комисия, заедно с конкретни препоръки за осигуряване на достъп до избирателния процес.
3. Срещи с доброволци
На 02.06.05 г. проведохме среща с доброволците. Тъй като на срещата присъстваха само една част, координатора по проекта се срещна допълнително с останалата част от доброволците.
След кратко представяне на целите и дейностите по проекта, на всеки от доброволците бяха раздадени печатни материали, в които подробно е описано какво означава осигуряване на временен достъп до избирателни секции, както и рекламните тениски на кампанията. Имаше уточняващи въпроси по примерния въпросник за оценка на достъпността. Беше изказано мнение, че предварителната оценката трябва да се извърши по-рано, за да имаме време да обобщим резултатите и да ги предадем навреме на Районна избирателна комисия /РИК/. Също така обсъдихме дейностите по кампанията „от врата на врата” и откриването на информационен център. След проведената среща, намерихме още няколко доброволеца. Повечето от тях са наши приятели и познати. Един от доброволците ни потърси по собствена инициатива. Както и останалите, новите доброволци, бяха запознати с предстоящите дейности и на тях също им бяха предоставени печатни материали по одита и тениски.
На доброволците се раздадоха придружителни писма (по образец на Националната асоциация „Равнопоставеност”), баджове и новия въпросник за оценка на достъпността на избирателните секции. Очакванията ни , че доброволците ще се включат във всички дейности по кампанията – „от врата на врата”, осъществяване на информационен център и одита на избирателните секции, се оправдаха. Общо доброволците са 14.
(Михаил Добрев, Марта Кесерджиева, Михаил Петров, Мария-Елена Стоянова, Кристияна Стоянова, Росица Райкова, Анелия Панчева, Мария Николаева, Стойка Пенева, Ана Великова, Калина Тодорова, Дора Димова, Кольо Тодоров и Силвия Цакова)
С предизборни щабове
На 06.06.2005г. бяха отправени покани към предизборните щабове на политическите партии – ДСБ, НДСВ, ОДС, ДПС, Коалиция за България, Новото време, Федерация за активно гражданско общество /ФАГО/, БНС, Коалиция на розата. Поканите бяха отправени при посещения на офисите на политическите сили. ДСБ и НДСВ бяха излезли на централната улица, където бе удобно за нас /придвижваме се с инвалидни колички/. За да предадем поканите на другите политически сили се наложи те да слизат при нас. Всички приеха поканата за участие, дори от ФАГО ни потърсиха и сами изявиха желание да участват.
Срещата се състоя на 09.06.2005г. в конферентната зала на ресторант “Младост”. На нея присъстваха : ДСБ – 4 представители, БНС – 2, ОДС – 1, БСП – 1, ДПС – 1, Новото време – 3 и хора с различни увреждания. От Коалиция на розата, ФАГО и НДСВ не присъстваха по неясни за нас причини. Четиримата доброволци раздадоха приготвените материали за организиране на достъпни срещи с избирателите и фланелки с мотото на кампанията.
Разговора започна с обсъждане на недостъпните офиси на голяма част от политическите партии. Всички се оправдаваха, че те са Общинска собственост и не могат да се правят промени. Отправихме няколко предложения за улесняване на хората с увреждания при посещение на тези офиси. Има хора с увреждания, които са политически активни, но нямат възможност да участват поради архитектурните бариери. На всички присъстващи им бяха зададени 6 въпроса, които се отнасят до приобщаващо образование, асистенти за хората с увреждания, достъпна архитектурна среда, транспорт, информация и до политическия процес. Освен тези въпроси, присъстващите хора с увреждания зададоха и други такива – за трудовата реализация на хората с увреждания, за Закона за интеграция на хората с увреждания /ЗИХУ - специално за социалните оценки/, за ТЕЛК, учебната литература за незрящи и др.
По повод на достъпа до избирателните секции за хора с увреждания г-н Душепеев /ОДС – общински съветник/ сподели: “Избирателните секции са в училищата, където хората с увреждания имат проблеми да осъществят правото си на глас. Грешката е в образованието и може да се отвори дискусия на тази тема. Трябва да се отделят повече средства за образованието и тогава да се изгради достъп за хора с увреждания. Всички архитектурни изисквания трябва да се въведат.”
Почти всички политически сили подкрепиха идеята за Личен Асистент.
Коалиция за България – д-р Будаков: “Сегашните условия на комуникация дават възможност да се върти бизнес от дома. И аз съм за тези хора да са адаптирани, полезни и пълноценни. Аз съм за това – човек, който се нуждае от ЛА, сам да избира, а не да му се налага. Да има право на избор. Бих го подкрепил.”
Новото време – Момчил Момчилов: “Отговор на вашите въпроси дава законопроект, който сме дали в Народното събрание. В нашата програма, след консултации с НПО, е заложено създаването на този тип услуга, която да доведе до повишаване на качеството на живот на тази социална група.”
ОДС – “Говорим за равнопоставеност. Ако ви се плаща за труда, а не за увреждането, тогава Личния асистент ще е друго нещо. С помощта на НПО, чрез сътрудничество, взаимопомощ и обучение, може да се промени сегашната ситуация.”
ДСБ – “Ние трябва да променим стигмата, че сте различни и да помогнем да живеете по-добър живот. Голяма част от работата е да запазите духа и желанието за живот. Трябват много програми за финансиране, за да се подобри качеството на живот и чрез ЛА. Това е въпрос на добра икономика.”
Някои от присъстващите се опитаха да избегнат отговорите на някои въпроси, като изказаха мнение, че те се отнасят и решават на местно ниво/ КБ, ДСБ/. При което част от хората с увреждания изразиха несъгласие и с подкрепата на НВ, ОДС и БНС посочиха несъвършенствата на “новия” ЗИХУ и критерия за участие в Националния съвет по уврежданията. “Аз ви обещавам, че това ще се промени” – заявиха от ОДС.
Единствено представителя на ДПС – Динчер Якуб се похвали, че по инициатива на ДПС се е приел ЗИХУ, като по този начин още 15 – 20 % от хората с увреждания ще бъдат подпомагани. Към края на срещата БНС излезе с предложение ние да поемем инициативата за регулярни срещи с политическите партии, за участие на всяко ниво при вземане на решения за подобряване живота на хората с увреждания. Някои политически представители успяха да се скарат, но като цяло срещата премина много добре. Възнамеряваме да продължим започнатите на тази среща дискусии с представителите на основните политически сили, защото сме уверени че проблемите на хората с увреждания се решават най-добре само с участието на самите хора с увреждания.
Участници:
СДС - Д-р А. Душепеев
БНС - Д-р Матев, Д-р Илиев
Новото време - М. Момчилов, Зл. Карагеоргиева, М. Дамянова
ДПС - Динчер Якуб
БСП - Д-р Будаков
ДСБ - Светослав Малинов, Пламен Колев, г-жа Съботинова
12 човека с увреждания и 4 доброволеца
Със студенти и млади хора с различни увреждания
На 17.06.2005 г., от 17 до 19 часа, проведохме първата от заплануваните срещи със студенти и млади хора с различни увреждания. Помещението и броя на участниците трябваше да бъдат съобразени с липсата на достатъчно специализиран и адаптиран транспорт в града. Поканихме за срещата 12 човека. Срещата се проведе в помещение на Асоциация „Деметра”, тъй като имаме затруднения в осигуряването на достъпна зала за хора с физически и зрителни увреждания. На срещата присъстваха 12 човека с различни увреждания – трима със зрителни, и 9 с физически увреждания. На срещата присъстваха и двама от доброволците, тъй като се нуждаехме от допълнителна помощ при провеждането на срещата. След кратко представяне на Кампанията „Аз съм млад и гласувам!” и целите и дейностите по проекта „ИнВалидни, но с Валидни гласове”, запознахме младите хора с увреждания с основните насоки и измененията в Закона за избиране на народни представители (копие на извадките от закона и решение № 175 от 31 май 2005 г бяха предоставени на всеки от присъстващите). Също така бяха обсъдени възможностите за осигуряване на (временен) достъп до избирателните секции. Попитахме всеки от присъстващите, дали в избирателната секция, в която трябва да гласуват има осигурен достъп. Част от присъстващите споделиха своя минал опит от предишни гласувания и казаха, че досега не е имало осигурен такъв, освен ако избирателната секция поначало е достъпна.
На срещата бяха изказани мнения, че хората с увреждания не винаги са достатъчно активни, че много от тях са такива, защото срещат големи затруднения в придвижването и това често ги спира да вземат по-активно участие в обществения живот и в избирателния процес. Включването на хора с увреждания в избирателния процес, според повечето от присъстващите, изисква от тях допълнителни уговорки с близки и приятели. Като пречка за това, хората с увреждания да са по-активни в избирателния процес, присъстващите изтъкнаха и всеобщата апатия и разочарования от политическия живот в страната, както и инертността на част от хората с увреждания. Повечето от присъстващите се обединиха около мнението, че ако имат придружител, който да им помага в деня на изборите да достигнат до избирателните урни, биха се включили в процеса по гласуване. Във връзка с това, един от присъстващите хора с увреждания, даде предложение, в деня на изборите, всяка Секционна избирателна комисия по места да осигурява лице, което да е обучено да помага на хора с увреждания. Хората със зрителни проблеми споделиха че са разочаровани от това, че не беше разрешено гласуването с шаблон за незрящи. Бяха изказани мнения, че в тази предизборна кампания предизборните клипове на повечето политически сили са доста ясни и целенасочени, в сравнение с предишни кампании. На въпроса дали биха гласували на предстоящите избори, само един от присъстващите се въздържа да даде отговор. Всички останали отговориха, че ще гласуват.
От проведената среща стана ясно, че хората с увреждания са политически активни, имат мнение и желание да изразяват своята политическа воля, стига да им се предоставят условия за това. Мненията и идеите, които споделиха, показаха, че повечето от тях са достатъчно заинтересовани и информирани. За пореден път се убеждаваме, че включването на хората с увреждания в процеса по решаването на проблемите им е най-ефективния начин да се постигнат оптимални резултати.
На всички присъстващи бяха раздадени брошури и други материали от кампанията.
На 21.06. 2005 г. се проведе втората среща със студенти и млади хора с увреждания. Часът и мястото бяха същите. Повторихме “упражнението” от първата среща. Поканени бяха 12 човека, но присъстваха 8.
4. Кампании
От 15.06.2005 г. започна кампанията „от врата на врата”. На допълнителна среща с доброволците ги информирахме за целта на кампанията и обсъдихме начините за провеждането и. След срещата раздадохме част от материалите по кампанията в Морската градина на гр. Бургас, защото между 19 и 21 часа в тази част на града е доста оживено и има много млади хора. На срещата присъстваха повечето от доброволците. Решихме, че ще е много по-ефектно и резултатно, ако агитираме младите хора да гласуват срещайки ги по улиците на Бургас. Затова тръгнахме от Морската градина и продължихме по централните улици на града. Беше много забавно. Повечето млади хора ни разпознаваха и приемайки брошурите обещаваха да гласуват. Други мислеха, че агитираме за някоя партия и подминаваха. Някой от доброволците ги настигаше и обясняваше целта ни. Тогава те приемаха подадените материали и продължаваха усмихнати. Тази кампания ни достави огромно удоволствие и по всеобщо мнение бе много успешна. Това го показват и резултатите от гласуването. Допълнително оставихме рекламни материали за кампанията в книжарниците “Хеликон” и “Пингвините” и Читалище “Св. Св. Кирил и Методий”, където посещаемостта на млади хора е голяма. Уточнихме мястото и вида на плаката за информационния център, който решихме да бъде на входа на Морската градина. Мястото избрахме заради големия поток от млади хора, който преминава от там /лято, море, плаж, свеж въздух, зеленина/. На информационния център периодично се сменяха доброволците, заедно с хора с увреждания. Бяха изработени 20 бр. плаката, които бяха разлепени из града. Интереса към центъра бе голям. Хората се интересуваха от самата кампания, от промените в ЗИНП, водихме разговори, защо трябва да се гласува и т.н.
Ден преди изборите организирахме хепанинг в Морската градина. На него присъстваха 25 човека с увреждания и доброволците. Викторината съдържаше въпроси свързани с предстоящите избори, като за всеки правилен отговор получаваха награда. Всички споделиха, че ще отидат да гласуват, като по този начин ще ни информират дали има ли изграден достъп до секциите.
5. Одит на избирателни секции за достъпност
От 16.06. започнахме одит на избирателните секции. В него се включиха 10 доброволеца, между които и хора с увреждания. Направихме одит на 18 училища, в които се помещават избирателните секции. Резултатите от одита изпратихме до РИК, както и препоръки за осигуряване на достъп до избирателните секции за хора с увреждания. Препоръките яха следните: В голяма част от избирателните секции има възможност да паркират автомобили на хора с увреждания или специализиран транспорт, но е необходимо да се поставят временни знаци за паркиране. Там където няма място за паркиране е добре да се обособи такова на безопасно място и обозначено със знак. Външния маршрут /от паркинга до входа/ в част от училищата е недостъпен – много на брой стъпала, високи бордюри и разбити тротоари. Необходимо е изграждане на временни естакади за свободно придвижване. Входовете на повечето избирателни секции са крайно недостъпни за хора с увреждания /много и стръмни стъпала/. Там където има алтернативен вход е необходимо да се укаже със стрелки и знак за хора с увреждания. Навсякъде входните врати на избирателните секции са железни и тежки. Те няма да създават проблеми, ако са постоянно отворени. В някои от секциите има стъпала и от входа към коридора., които са стръмни и много на брой. Там е необходимо да се поставят рампи, за да могат хората с инвалидни колички да се придвижват свободно. Тези рампи да бъдат съобразени с изискванията за достъпност. Избирателните секции навсякъде са достъпни. Настилката позволява свободно придвижване и няма препятствия. Кабинките за гласуване са функционални и удобни за гласуване. Одит бе направен в следните учелища, където имаше избирателни секции: ПМГ “Академик Н. Обрешков”, Икономически техникум, ЕСПУ “Кирил и Методий”, ОУ “Климент Охридски”, ОУ “Васил Априлов”, ТОХ “Ас. Златаров”, ОУ “Братя Миладинови”, СОУ “Добри Чинтулов”, ОУ “ Христо ботев”, СОУ “Иван Вазов”, ОУ “Георги Бенковски”, ВХТИ “Проф. д-р Ас. Златаров”, ОУ “Пейо К. Яворов”, ОУ “Константин Преславски”, Профисионална гимназия по транспорт, СОУ “Антон Сташимиров”, СОУ “Димчо Дебелянов”.
В деня на изборите направихме отново оглед на избирателните секции. Огледа бе извършен от самите хора с увреждания и доброволците.
Резултатът от нащите препоръки бе осъществен само в три от изброените секции. Там бяха поставени импровизирани рампи /широка плоскост по която спокойно можеше да се преминава с инвалидни колички/. В другите обекти разрешаваха проблема с достъпността, като са уговорили полицаите да пренасят хората по стъпалата.
6. Работа с медии
За всяко събитие по кампанията информирахме медиите в града. На някои от събитията медиите не се отзоваха, но на повечето присъстваха. Кампанията бе отразена в репортажи и статии.
Изпратихме съобщение до медиите – 4 местни вестници / “Черноморски фар”, “Бургас днес и утре”, “Компас” и “Морски труд”/ и 2 радиа – FM+ и “Атлантик”, относно стартирането на кампания „Аз съм млад и гласувам”. В едно от радиата беше излъчено съобщение за стартирането на кампанията. Свързахме се със собственика на един от най-популярните web справочници на южното Черноморие, с предложение за периодично публикуване на информация по проекта на сайта. Регионалните кабелни телевизии “Скат”, “Микс” и “RN” отразиха срещата с представителите на политическите сили с репортажи в своите новинарски емисии. Вестник “Компас” излезе със статия за събитието. Изпратихме съобщения до медиите за проведената среща със студенти и млади хора с различни увреждания. Никой не се отзова. Ще ги поканим отново за втората такава среща.
За срещата с предизборните щабове се отзоваха ТВ “Микс”, ТВ “RN” и ТВ “Скат”, които отразиха дискусията и допринесоха за разпространението на резултатите от нея. Канал 1 на БНТ излъчи репортаж от връчването на препоръките ни до РИК, след извършения одит. В деня на изборите ТВ “Микс” излъчи обширен репортаж от гласуването в една от секциите на човек с инвалидна количка. Отразено бе недостъпността на секцията, въпреки обещанието на РИК да осигури такава. Всъщност, бяха осигурили “помощници”. Това бяха охраняващите изборния ден полицаи, които да помагат при преодоляването на многобройните стъпала.
Финансирането на „Аз съм млад и гласувам!” е осигурено от Националния демократически институт (НДИ) чрез грант, предоставен от Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID). За повече информация за „Аз съм млад и гласувам!” се обърнете към www.ndi-bg.org.
Добави в любими (333) | Цитирай статията на твоя сайт | Видяна от: 7211
Само регистрирани потребители могат да публикуват коментари. Моля регистрирайте се или влезте в сайта.. |